Stwórz swój blog na WordPress: krok po kroku, ze sklepem i stroną

Chciałbyś dołączyć do grona blogerów? Wybór platformy WordPress oznacza, że jesteś na dobrej drodze, aby stworzyć zarówno interesującą, jak i profesjonalną stronę z własnym blogiem, a nawet sklepem internetowym. W tym artykule krok po kroku pomożemy Ci stworzyć swój własny blog na WordPress, wykorzystując jego potencjał do maksimum. Jesteś gotów na przygodę w blogosferze? No to zaczynajmy!

Wybór odpowiedniej wersji WordPress

Zacznijmy od tego, że istnieją dwie wersje WordPress: WordPress.com oraz WordPress.org. Jeśli zastanawiasz się jak stworzyć blog na WordPress, musisz wiedzieć, że na WordPress.com tworzysz go na darmowej subdomenie, a funkcje są dość ograniczone, zaś WordPress.org daje Ci pełną kontrolę nad witryną oraz możliwość modyfikacji bloga czy strony. W dalszej części artykułu skupimy się na darmowej wersji WordPress.com, ale pamiętaj, że jeśli potrzebujesz większej kontroli i możliwości, wybierz WordPress.org.

Zarejestruj się na WordPress.com i wybierz swój plan

Wchodząc na stronę WordPress.com, zarejestruj się na platformie podając podstawowe informacje o sobie. Następnie, wybierz jeden z dostępnych planów. Dla początkującego blogera, Plan Darmowy jest wystarczający, chociaż Plan Osobisty może dać Ci szersze możliwości, takie jak własną domenę, a także większy wybór motywów. To jednak zależy od Twoich potrzeb.

Wybierz temat dla swojego bloga i nazwę domeny

Określ temat swojego bloga – będzie to kluczowe dla późniejszego sukcesu. Upewnij się, że jest to coś, co Cię interesuje, oraz co zarazem może przyciągnąć czytelników. W kolejnym kroku wybierz nazwę domeny dla Twojego bloga. Nazwa domeny powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i nawiązywać do tematyki bloga. Jeśli używasz darmowej wersji, będzie ona przedrostkiem – TwojaNazwa.wordpress.com.

Wybierz motyw i dopasuj go do swoich potrzeb

Teraz będziesz musiał wybrać jeden z dostępnych motywów w ofercie WordPress. Wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba i pasuje do tematyki bloga. Po wyborze motywu przejdź do panelu administracyjnego WordPress i tam skorzystaj z opcji “Dostosuj”, aby zmienić kolory, czcionki czy układ strony według własnego uznania.

Publikowanie swojego pierwszego wpisu na blogu

Aby dodać wpis, kliknij w panelu administracyjnym “Wpisy”, a następnie “Dodaj nowy”. Tutaj wpisz tytuł wpisu, treść oraz daj odpowiednie tagi i kategorię. Pamiętaj o podpisaniu się jako autor! W końcu, kliknij “Opublikuj” i gotowe – Twój pierwszy wpis na blogu jest już dostępny dla czytelników.

Jak stworzyć stronę na WordPress?

W przypadku gdy chciałbyś na swoim blogu zamieścić też stronę, np. “O mnie” lub “Kontakt”, przejdź do panelu administracyjnego, kliknij “Strony” -> “Dodaj nową”, wpisz tytuł oraz treść strony i opublikuj ją. Strona będzie dostępna w menu głównym Twojego bloga.

Jak stworzyć sklep na WordPress?

Jeśli chciałbyś dodać do swojego bloga sklep internetowy, będziesz musiał uaktualnić swój plan na “Plan Biznes”. Następnie, zainstaluj i aktywuj wtyczkę “WooCommerce”, która umożliwi Ci dodawanie produktów, zarządzanie zamówieniami oraz płatnościami.

Podsumowanie

Stworzenie bloga na WordPress nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem spełnienia swoich pasji blogerskich, jak i umożliwienia rozwinięcia działalności gospodarczej czy nawet handlu elektronicznego. Wystarczy kilka prostych kroków, by móc cieszyć się własną stroną w sieci. Teraz wszystko zależy od Ciebie – sukces bloga zależy bowiem nie tylko od technicznych aspektów, ale też od wartości merytorycznej i zaangażowania autora. Powodzenia!

Najważniejsze kroki w tworzeniu bloga, strony i sklepu na WordPress

W tym artykule omówiliśmy najistotniejsze etapy, które pomogą Ci w stworzeniu własnego bloga na platformie WordPress. Wyjaśniliśmy różnice między WordPress.com a WordPress.org i skupiliśmy się na darmowej wersji WordPress.com. Przybliżyliśmy proces rejestracji, wyboru odpowiedniego planu oraz tematu bloga, a także wybrania nazwy domeny. Opisaliśmy, jak dostosować motyw do swoich potrzeb oraz jak napisać i opublikować pierwszy wpis.

Ponadto, pokazaliśmy, jak łatwo można stworzyć własną stronę na blogu, dodając takie sekcje jak “O mnie” czy “Kontakt”. Jeśli chciałbyś rozszerzyć możliwości swojego bloga o sklep internetowy, dowiedz się, jak to zrobić aktualizując plan na “Biznes” oraz instalując wtyczkę “WooCommerce”.

Nasz przewodnik pokazuje, że stworzenie bloga, strony czy sklepu na WordPress jest proste i dostępne dla każdego. Kluczowych kroków jest tylko kilka – wystarczy zdecydować się na odpowiednią opcję i zaangażować się w tworzenie wartościowej treści. Teraz przyszły sukces zależy tylko od Ciebie!

Kategoria wpisu:
WordPress, Blogowanie, Sklep

Total
0
Shares
Prev
Rozszyfrowujemy skróty biznesowe: MBA oraz BDO, AZS, CRM, RRSO i KPI – co oznaczają i jak się je stosuje?

Rozszyfrowujemy skróty biznesowe: MBA oraz BDO, AZS, CRM, RRSO i KPI – co oznaczają i jak się je stosuje?

W świecie biznesu natykamy się na mnóstwo różnych skrótów i terminów, które na

Next
Przetłumacz PDF krok po kroku: Praktyczny poradnik dla tłumaczenia tekstów, plików PDF i filmów

Przetłumacz PDF krok po kroku: Praktyczny poradnik dla tłumaczenia tekstów, plików PDF i filmów

Czasami napotykamy na pliki PDF, filmy czy teksty w języku, którym nie włada